Co zrobić, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu?

Śmierć kogoś bliskiego jest bardzo silnym przeżyciem. W tak dużym stresie łatwo można zapomnieć o podstawowych procedurach, jakich należy dopilnować w momencie stwierdzenia zgonu. Gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu, to konieczne będzie dopełnienie kilku ważnych formalności.Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w chwili stwierdzenia zgonu bliskiej osoby jest właśnie wezwanie lekarza, który to potwierdzi. Najłatwiej jest po prostu zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 112 – od razu należy poinformować, że bliska osoba nie żyje. W załodze karetki znajdzie się lekarz, który ma uprawienia do stwierdzania zgonu.

Obowiązkiem lekarza stwierdzającego zgon w domu jest wydanie rodzinie karty zgonu. Wypełnia się ją na miejscu, ale medycy czasami zapominają przekazać kartę bliskim zmarłego – trzeba się więc o to upomnieć. Karta zgonu jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ tylko na jej podstawie można uzyskać odpis skrócony aktu zgonu.

Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymają Państwo karty zgonu, to będzie można ją uzyskać w przychodni. Wystarczy tylko zgłosić się do niej w godzinach otwarcia.

Poinformowanie zakładu pogrzebowego

Powinien to być zakład pogrzebowy, który cieszy się bardzo dobrą renomą, może się poszczycić wieloletnią działalnością na lokalnym rynku, a przy tym znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania klientów

Jest bardzo prawdopodobne, że po wykonaniu telefonu na pogotowie ratunkowe pod Państwa dom podjadą samochody różnych firm pogrzebowych. Nie muszą Państwo natomiast korzystać z ich usług – nie są Państwo do niczego zobligowani. To rodzina decyduje, który zakład pogrzebowy będzie odpowiedzialny za zabranie ciała do chłodni oraz późniejszą organizację pogrzebu.

POGRZEB ŚWIECKI

Jest możliwe, że gdy pójdziecie Państwo załatwiać formalności do Zakładu pogrzebowego, tam zaproponują Państwu swojego „Mistrza Ceremonii”.

Na ogół są to pracownicy tego zakładu, wykonujący np prace związane z noszeniem trumny, a dodatkowo- wygłaszają „mowy”. Jeśli zależy Państwu na tym, by Bliski był pożegnany z godnością, klasą i profesjonalnie- proszę zatrudnić profesjonalnego Mistrza-.Proszę dokładnie wypytać kim jest proponowana przez ZP osoba i JAKIE MA KWALIFIKACJE. Zdarza się, że ZP może ZAREKOMENDOWAĆ prawdziwego Mistrza, dlatego też zanim się Państwo zdecydujecie, dowiedzcie się , kto ma pożegnać Państwa Bliskiego-porozmawiajcie z tą osobą, zobaczcie ( choćby w internecie-jak wygląda, jak mówi, kim jest). ZAWSZE MOŻECIE POWIEDZIEĆ PAŃSTWO- ŻE DOKONALIŚCIE WŁASNEGO WYBORU.

mistrzyni ceremonii pogrzebowej świecki pogrzeb monika sawicka kacprzak
mistrzyni ceremonii pogrzebowej świecki pogrzeb monika sawicka kacprzak

Urząd Stany Cywilnego

Mając kartę zgonu mogą Państwo wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce śmierci – czyli w tym przypadku miejscowego. Nie trzeba się umawiać, aby uzyskać odpis skrócony aktu zgonu. Dokument ten jest wydawany od ręki i bez dodatkowych opłat. Trzeba mieć tylko przy sobie dowód osobisty zmarłej osoby oraz wspomnianą już kartę zgonu wystawioną przez lekarza.

ŻRÓŁO- POLECAM :https://kalla.warszawa.pl/co-zrobic-gdy-smierc-bliskiej-osoby-nastapila-w-domu/