Niezbędne cechy charakteru, jakie powinien mieć Mistrz Świeckich Ceremonii Pogrzebowych

Zawód ten jest wykonywany przez osoby, które mogą podróżować, ponieważ zleceń takich pogrzebów nie jest zbyt dużo – zazwyczaj Mistrzowie mają określony teren, na którym są w stanie dość szybko dojechać na uroczystość, by ją poprowadzić. Na przykład osoba, która mieszka w województwie lubelskim, często jeździ również do województwa świętokrzyskiego. Drugą niezbędną cechą jest tu opanowanie i umiejętność zachowania powagi oraz pewna ogłada, obycie, reprezentowanie wysokiego poziomu kultury osobistej.

Wymagane są tu również: znajomość obyczajów i przestrzeganie zasad savoir- vivre, które są niezbędne przy uroczystych spotkaniach z wieloma osobami.

Podzielność uwagi oraz spostrzegawczość u Mistrzów Ceremonii jest również pożądana, ponieważ muszą oni mieć pod kontrolą wiele spraw jednocześnie i dzięki temu natychmiast wiedzą, czego zabrakło, jak zaimprowizować, ewentualnie zatuszować pewne niedociągnięcia lub czasem nawet mało taktowne zachowanie się któregoś z żałobników. Pogrzeby są to bardzo emocjonalnie odbierane uroczystości, a tam, gdzie jest ogrom wzruszeń, zawsze łatwo o faux-pas.

Dlatego też doświadczony Mistrz Ceremonii Pogrzebowej musi umieć reagować w sytuacjach kryzysowych.

Każdy Mistrz jest dobrym mówcą, czasem ma wyjątkowe zdolności oratorskie i jego przemówienia potrafią być wybitne, ale wystarczy, że posiada dobrą dykcję i sprawność nawiązywania nici porozumienia ze słuchaczami. Zwykle jest to też osoba dość pewna siebie, ale przy tym spokojna i dojrzała do pełnionej przez siebie funkcji – by potrafiła udźwignąć ciężar bycia osobą, na którą każdy kieruje swój wzrok i która potrafi być liderem – przewodzić tłumowi żałobników, nadawać ton, organizować całą uroczystość. Dobrze, gdy jest to osoba sumienna, punktualna i zawsze przygotowująca się do wygłoszenia przemówienia oraz przygotowania prezentacji.

żródło: